Každá látka je testována dle striktní české vyhlášky č. 84/2001 Sb. na výrobky pro děti do tří let, ale protože bezpečnost je pro nás důležitá, než bylo nosítko KiBi uvedeno na trh, bylo potřeba jej nechat otestovat i na mechanickou bezpečnost.

V laboratořích TÜV SÜD bylo nosítko testováno podle tehdejší platné evropské normy EN 13209-2:2005.

Norma již tehdy zkoumala také informace o výrobku, jež měly být součástí výrobku, návodu k použití a obalu, bylo tedy potřeba je zaslat společně s nosítkem a ačkoliv se texty následně upravily podle potřeb, fotografie zůstaly stejné.

 

Kapucka

Než se vytvořil návod pro KiBi EVO s novými fotografiemi, byla kapucka v návodu zobrazena se třemi patentky, nicméně o možnosti odepínání psáno nic nebylo. Ve videu, kde je nosítko KiBi představeno, byla kapucka přichycována pomocí suchých zipů. Brzy na to byla již přišita napevno. Jak došlo k tomuto vývoji?

Když KiBi procházelo prvním testováním na mechanickou bezpečnost, tak ačkoliv to nebyla závada jako taková, byli jsme upozorněni, že patenty by mohly miminko tlačit. Navíc, kdyby jeho část odpadla, mohlo by hrozit riziko spolknutí a udušení. Proto jsme se nakonec od systému zapínání kapucky na tři patenty odklonili a kapucka se zapínala pomocí suchých zipů. Fotografie v návodu se však už nepřefotily. Nicméně ani systém se suchými zipy se nám nakonec nezdál moc praktický. Nehrozily otlačeniny ani riziko spolknutí malé části, ale tento systém nebyl moc tichý a hrozilo, že kapucku někde ztratíte. Proto se začala kapucka našívat napevno a šije se tak dodnes.

 

Šířka popruhů

Předchozí norma stanovovala šířku popruhů, kterými je nosítko připevněno k opatrovníkovi, na minimální šířku 4 cm. To bylo také následně opraveno, ale na fotografiích ve starém návodu lze vidět na nosítku popruhy a spony s šířkou 3 cm. A i když současná norma od minimální šířky těchto popruhů opustila, KiBi z důvodu větší bezpečnosti u minimální šířky 4 cm zůstalo.

 

.

.

.

.

Šňůrka s brzdičkou

Na prvotní verzi nosítka nebyla na stažení přebytečné látky použita bavlněná šňůrka, ale šňůrková gumička. Také brzdička byla dvoumístná a nebylo tedy potřeba přidávat k ní korálek, aby brzdička z gumičky nesjela.

Nicméně dvoumístné brzdičky z českého zdroje byly opravdu poruchové, navíc u gumičky dochází postupně k vytahání, guma uvnitř po čase zpuchří a již nepruží. Byla tedy potřeba změna, která se využívala až do nového modelu EVO. Bavlněná šňůrka s jednomístnou brzičkou se na stažení látky využívá dodnes, ale z důvodu všití šňůrky mezi bederní pás a zádovou opěrku, čímž lze dodržet nové nařízení menšího obvodu očka než 15 cm, odpadla potřeba korálku.

Žádná položka