Praní nosítka – co se osvědčilo?

Nosítko je šité z látky barvené šetrnými barvami. Látka musí splňovat českou vyhlášku č. 84/2001 Sb. na výrobky pro děti do 3 let. Evropská norma, podle níž je nosítko testováno v oblasti mechanické a chemické bezpečnosti, je v některých bodech ještě přísnější.

Může se tedy stát, že barvičky na nosítku nebudou syté tak dlouho jako vaše tričko.

Nosítko není nutné prát tak často, jak by se mohlo zdát. Na drobné skvrnky postačí vlhký hadřík. Ramenní popruhy, které děti tak rády oslintávají, lze chránit chrániči ramenních popruhů (tvz. slintáčky), které lze vyprat samostatně.

Jak tedy prát, aby se barvy uchovaly krásné co nejdéle?

Když už je nosítko potřeba vyprat, doporučujeme ho nastavit na největší velikost, aby nikde nebyly shyby, zapněte všechny přezky.

Perte na 30 °C při šetrném programu (ideální je program ruční praní/vlna), použijte jemný tekutý gel, odstřeďování 400 otáček

Nepoužívejte aviváž - způsobuje prokluzování popruhů.

Nepoužívejte agresivní prací prášek/gel. Perte v jemných pracích gelech bez rozjasňovačů barev, bělidel a kyseliny citrónové.

Doporučujeme prací gel Sonnet neutral, Denkmit Color&Care či Denkmit ultra sensitiv na vlnu a hedvábí.

Také se osvědčila kombinace tekutého gelu na barevné a černé prádlo (Almawin) dohromady - barvy jsou tak chráněné a černá barva na popruzích vydrží déle).

Zajímavost

Šátkovina je barvena reaktivními barvami, které obalují textilní vlákno (nepronikají dovnitř vlákna). S vláknem jsou spojeny velmi pevnou chemickou vazbou. Nicméně, používáním zásady se tato vazba narušuje a šátkovina tak může ztrácet barvu/blednout. Nedoporučujeme tedy prát (obzvláště šátková nosítka) v domácích pracích gelech - jejich velkou částí je prací soda (zásada).

Nosítko sušte odkapáváním ve stínu ve svislé poloze. Doporučujeme uchytit ho za bederní pás a zádovou opěrku tahem dolů ještě dodatečně porovnat.

Nikdy neperte nosítko v povlaku na polštář! Prach a jiné částečky nečistot nemají z uzavřeného povlaku kudy uniknout a přichytí se na nosítko. Může se tak stát, že se na něm objeví žmolky (v tomto případě stačí použít malý odstraňovač žmolků).