Při navrhování nosítka bylo základním cílem to, aby nosítko dítěti vydrželo co nejdéle, aby s ním nějakou dobu rostlo.

rostouci_kibi_940_350

Malá miminka, která ještě sama nesedí a nemají dostatečně posílené svalíky kolem páteře, musí být v nosítku usazena co nejšetrněji, s dodržením několika základních pravidel. Nožičky nesmí padat dolů, ale musí být doširoka rozkročené, v kolínkách pokrčené a kolínka by měla být výš než zadeček. Tato poloha je šetrná vůči kyčlím, ty tak nejsou nijak namáhány a mohou dozrávat. Poloha nožiček zároveň ovlivní i zbylé držení těla -- zadeček je podsazený, záda se mohou zakulatit a zapřít do látky zádové opěrky. Dokud dítě samo nesedí, měla by mu zádová opěrka sahat až ke krčku, ručičky by měly být schované uvnitř nosítka, aby nedocházelo k zaklánění páteře směrem dozadu. Proto musí být zádová opěrka vždy dostatečně široká pod nožičkama a zároveň dostatečně vysoká k podepření zad. Jakmile se dítě naučí sedět samo bez opory, nejsou už nároky na zádovou opěrku takové. Díky opěrce dostatečných rozměrů ale bude nošení pro dítě pohodlné i po delší časové úseky.

Jak tedy KiBi roste?

Šířka opěrky

Šířku zádové opěrky můžete jednoduše regulovat pomocí druků umístěných na horním okraji bederního pásu.

Pokud začínáte nosit malé miminko, rozepněte je a zapněte jen ten poslední v nejužší pozici. Přebytečná látka se dá stáhnout do samosvorky pomocí všité tkanice. Jak dítě roste, postupně přidávejte další a další zapnuté cvočky tak, aby látka sahala vždy až pod kolínka dítěte.

Pokud je látka kolem kolínek volná a nedrží je dostatečně vysoko, můžete jí dotáhnout pomocí černého popruhu na samém okraji zádové opěrky.

Šířka nosítka tak roste od cca 31 do 51cm.

m_operka_strana

Výška zádové opěrky

Horní část zádové opěrky je jednoduše navlečena na ramenní popruhy, takže ji můžete libovolně vytahovat nahoru, nebo naopak stahovat dolů. Výška zádové opěrky se dá ze základních cca 32cm prodloužit až na 52 cm.

Pokud potřebujete opěrku zajistit ve vybrané výšce, stačí zapnout skryté karabinky do připravených oček na ramenních popruzích. Praxe ukazuje, že při nošení menších dětí na břiše, není zapínání karabinkami nutné. Při nošení větších dětí na zádech už je ale jistě využijete.

Toto konstrukční řešení je velmi praktické při nošení na břiše. Jakmile miminko usne, vytáhnete mu opěrku až nad hlavičku a můžete ji mu tak velmi jednoduše zajistit před klimbnutím dozadu. Zvedání opěrky nedělá hluk a je velmi snadné.

růst zádové opěrky do výšky

Ramenní popruhy

Ramenní popruhy jsou jiné než s jakými se můžete potkat u jiných nosítek a jejich správné nastavení je pro pohodlí zcela zásadní.

Přední část ramenních popruhů, po nichž se posouvá zádová opěrka výš nebo níž, dle potřeby, není vyztužená. Polstrování zároveň není zbytečně dlouhé. Tato kombinace umožňuje zkrácení ramenních popruhů v přední části bez polstrování a zároveň dostatečné stažení páskového popruhu ramenních popruhů (což by s prodlouženým polstrováním nebylo možné). Tuto možnost využijí většinou jenom opravdu drobné maminky.

Většina však možnost tohoto zkrácení ocení až při nošení na zádech, kdy budete chtít dítko posadit výš, aby vidělo přes ramena. Pak budete potřebovat zapnout bederní pás co nejvýše a pokrátit tyto popruhy. Vše je ale individuální a záleží na velikosti dítěte i postavě nosící osoby.

Polstrování mějte vždy umístěné na ramenou a zádech, jedině tak vám budou poskytovat potřebnou oporu. Hrudní pásek by měl být umístěn mezi lopatkami, aby pomohl rozložit váhu děťátka a netlačil na krk. Pokud maximálně stáhnete nevyztužené přední popruhy, polstrování se posune do přední části (na hruď) a na zádech budou místo měkkého polstrování páskové popruhy, které vás budou řezat. Povolením přední části popruhů se polstrování dostane na ramena a záda. Poté dotáhnete páskové popruhy pod rukami.

Žiadna položka