Maminky (a tatínci), kteří jsou v nosícím světě noví, často tápou ve změti různých informací.

Často je uvádí v omyl informace o tom, od kdy a jak dlouho lze nosítko využívat. Proč je nosítko, na kterém je uvedeno „od 3,5kg do 20 kg“ dle jiných maminek vhodné až od 4 měsíců a třeba max. roka? Vždyť 3,5 kg mají novorozenci a 20 kg mají i čtyřleté děti, tak proč by nemělo být na celé nosící období…?

Odpověď je velmi jednoduchá... lidsky řečeno, protože norma.

V dřívější normě pro látková nosítka (nerozlišuje se zpevněná či nezpevněná zádová opěrka, ale nosítko vs. krosna s pevnou konstrukcí) EN 13209-2:2005 bylo nosítko testováno zkušební koulí o min. váze 3,5 kg s nosností automaticky do 15kg nebo do maximální hmotnosti, jakou uváděl výrobce. Norma pak sama stanovovala, že u výrobku musí být uváděna minimální a maximální testovaná hmotnost. Bylo pak čistě na výrobci, zda k nosítku napíše reálné období využití. Proto se u starších KiBíček můžete setkat s informací, že je od 3,5 kg do 20 kg a zároveň je doporučováno až od 4-6 měsíců do cca 3 let, dle velikosti dítěte.

Novější norma EN 13209-2:2015 už stanovuje, že výrobek má nést označení pro jaký minimální věk je vhodný a max. testovanou nosnost. Tedy v případě nosítka KiBi 4-6 měsíců do 20 kg (stále s dodatkem cca do tří let, dle velikosti dítěte, protože každé dítě je jiné).

 

Nicméně stále není povinné informovat o celkovém reálném období využití od-do a je tedy čistě na výrobci, zda tuto informaci poskytne.

Stejně tak zatím není žádná oficiální norma, která by stanovila, které nosítko lze označit za ergonomické.

 

Ergonomické nosítko má v podstatě 3 hlavní zásady:

  • Nemá vyztuženou/pevnou zádovou opěrku - s pevnou opěrkou nelze docílit správného podsazení a zakulacení zádíček, které je u malých miminek podstatné – malá miminka zatím nemají posílené svaly (při podsazení nedochází k zatěžování páteře).

 

  • Má dostatek látky pro podporu nožiček od kolínka ke kolínku – látka zádové opěrky by měla sahat do podkolenních jamek, aby nožičky nevisely, ale byly v "M pozici" (kolínka výš než zadeček), která je vhodná pro zdravý vývoj kyčlí. (Stejně tak by i výška zádově opěrky měla poskytovat oporu.)

 

  • Není určeno pro nošení dětí čelem ven, zády k nosící osobě – v této pozici jsou záda děťátka prohnutá do luku + navíc dostává spoustu podnětů zvenčí, před kterými není nijak chráněno a může tak trpět i po psychické stránce.

Normy si bohužel zatím ještě stále s realitou nerozumí…