Nosítko KiBi EVO je testováno dle aktuální evropské normy EN 13209-2:2015 (český překlad normy je značen ČSN 13209-2:2016) Výrobky pro péči o dítě - Nosiče dětí - Bezpečnostní požadavky a metody zkoušení - Část 2: Měkký nosič.

Tato norma obsahuje požadavky na:

  • veškerá zkušební zařízení jako např. zkušební torzo

  • zkušební závaží – standardně se užívá vak naplněný pískem o hmotnosti 9 kg nebo 15 kg (KiBi je testováno nad rámec normy na 20 kg)

  • chemická nebezpečí – materiály, ke kterým má během nošení dítě přístup, jsou testovány na přítomnost a množství těžkých kovů

  • tepelná nebezpečí – zkoumá se, zda dojde k povrchovému vzplanutí a stanovuje maximální rychlost šíření plamene

  • mechanická nebezpečí – zkoumá a stanovuje metody zjištění v oblastech nebezpečí udušení a spolknutí, nebezpečí omotání, ochranné funkce (nebezpečí pádu otvorem, opěrka hlavy, …), upevňovacích systému (prokluzování popruhů), trvanlivost (celkový systém upínání – popruhy, spony, ..)

  • nebezpečí zadušení obalovým materiálem

  • informace o výrobku, které byste měli nalézt na krabici, na výrobku a v návodu k použití (např. věta týkající se porodní hmotnosti a dětí se zdravotními obtížemi, kterou naleznete na krabici i v návodu, je přímo diktována touto normou)

 

Následující video pochází přímo z testování našeho nosítka (KiBi EVO Flora black/lime).

V nosítku je umístěný vak naplněný pískem o hmotnosti 20 kg.

V této zkoušce nosítko projde celkem 50 000 cykly najednou (rovnoměrně ve všech polohách určených k nošení), což je pro někoho celé nosící období shrnuté v několika hodinách testování. Během této zkoušky je testována trvanlivost materiálů a prokluzování popruhů.

 

Všimněte si, že vak nemá žádné „nohy“, které by pomohly váhu rozložit do stran jako se tomu děje reálně při nošení dítěte. Veškerá zátěž je kladena pouze na střed nosítka a nutno připomenout, že ač to dle videa nemusí být jasné, tak norma sama jasně říká, že užívání nosítka ke sportovním aktivitám není vhodné ;-)

Vezmeme-li v potaz tyto dva body, tak nosítko v reálu vydrží opravdu velkou zátěž!